PERODUA Aruz 1.5i 4AT (102 HP)
2019–
101
bhp
Power
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |