PERODUA Axia 1.0L 5MT FWD (66 HP)
2014–2017
65
bhp
Power
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 65bhp |
| Power | 48.5kW |
| Torque | 90Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3640mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 820kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |