PERODUA Bezza 1.0L 5MT (68 HP)
2016–2019
67
bhp
Power
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 4150mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 865kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |