PERODUA Myvi 1.3L 5MT FWD (91 HP)
2015–
90
bhp
Power
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 117Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3696mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |