PERODUA Myvi 1.5L 5MT FWD (103 HP)
2015–
102
bhp
Power
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 75.8kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3696mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 970kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |