PEUGEOT 1007 1.4L 5MT FWD (75 HP)
2007–2009
72
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 54kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3731mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2319mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |