PEUGEOT 106 Rallye 1.3L 5MT (101 HP)
1993–1996
99
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1294cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3561mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 816kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |