PEUGEOT 106 1.0L 4MT FWD (50 HP)
1991–1996
50
bhp
Power
19
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 954cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 74Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3561mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 748kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |