PEUGEOT 106 1.0L 5MT FWD (50 HP)
1996–2003
49
bhp
Power
19.2
s
0–100 km/h
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 954cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 49bhp |
| Power | 36.8kW |
| Torque | 74Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.2s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3680mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 770kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |