PEUGEOT 106 1.4L 5MT FWD (75 HP)
1996–2003
74
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3680mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 790kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |