PEUGEOT 106 1.4L D 5MT FWD (50 HP)
1991–1996
50
bhp
Power
21
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 82Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3561mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 820kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |