PEUGEOT 106 1.6L 3AT FWD (90 HP)
1996–2003
89
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3680mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 870kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |