PEUGEOT 106 1.6L 5MT FWD (105 HP)
1991–1996
103
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3561mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 872kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |