PEUGEOT 107 3 Doors 1.0L 5MT FWD (68 HP)
2008–2014
67
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 92Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3429mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 800kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R14 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |