PEUGEOT 2008 1.2L PureTECH 5MT FWD (110 HP)
2013–2016
108
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4158mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1557mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |