PEUGEOT 2008 1.2L VTi Blue Lion 5MT FWD (82 HP)
2013–2016
80
bhp
Power
15.9
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.9s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4158mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1557mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |