PEUGEOT 2008 1.6L e-HDi Blue Lion 6AT FWD (92 HP)
2013–2016
91
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4158mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1557mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |