PEUGEOT 205 3 doors 1.0L 4MT FWD (45 HP)
1984–1998
44
bhp
Power
18.8
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 954cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 73Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.8s |
| Top Speed | 143km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 740kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |