PEUGEOT 205 3 doors 1.6L 5MT FWD (90 HP)
1984–1998
89
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1580cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 880kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |