PEUGEOT 205 3 doors 1.8L TD 5MT FWD (78 HP)
1984–1998
76
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1769cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 865kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |