PEUGEOT 205 5 doors 1.0L 4MT FWD (45 HP)
1983–1998
44
bhp
Power
18.8
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 954cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 68Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.8s |
| Top Speed | 134km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 740kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |