PEUGEOT 205 5 doors 1.1L 4MT FWD (50 HP)
1983–1998
49
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1124cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 49bhp |
| Power | 36.8kW |
| Torque | 84Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 142km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 750kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |