PEUGEOT 205 5 doors 1.8L D 5MT FWD (60 HP)
1983–1998
59
bhp
Power
15.1
s
0–100 km/h
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1769cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.1s |
| Top Speed | 156km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 860kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |