PEUGEOT 205 CTI 1.6L 5MT FWD (115 HP)
1986–1994
113
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1580cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 904kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |