PEUGEOT 205 T16 1.8L 16V Turbo 5MT (200 HP)
1984–1985
197
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1775cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 210/55 X 390 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |