PEUGEOT 206+ 3 doors 1.4L HDi 5MT FWD (68 HP)
2009–2013
69
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
59
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 59mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3871mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Kerb Weight | 963kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |