PEUGEOT 206+ 5 doors 1.1L 5MT FWD (60 HP)
2009–2012
59
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1124cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3871mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |