PEUGEOT 206+ 5 doors 1.4L 4AT FWD (75 HP)
2002–2010
74
bhp
Power
15.9
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.9s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 955kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |