PEUGEOT 206+ 5 doors 1.9L D 5MT FWD (70 HP)
1998–2002
68
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1868cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 984kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |