PEUGEOT 206+ 5 doors 2.0L HDi 5MT FWD (90 HP)
2002–2010
89
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |