PEUGEOT 206 SW 1.1L 5MT FWD (60 HP)
2002–2007
59
bhp
Power
15.8
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1124cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.8s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1676mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |