PEUGEOT 206 SW 1.4L HDi 5MT FWD (70 HP)
2002–2007
67
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 163Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 166km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |