PEUGEOT 206 SW 1.6L 16V 5MT FWD (110 HP)
2002–2007
107
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 146Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 194km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4030mm |
| Width | 1675mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2440mm |
| Kerb Weight | 1048kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |