PEUGEOT 206 SW 2.0L HDi 5MT FWD (90 HP)
2002–2007
89
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1676mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1091kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Hr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |