PEUGEOT 207 3 Doors 1.4L 16V VTi 5MT FWD (95 HP)
2006–2009
94
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1114kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |