PEUGEOT 207 3 Doors 1.4L 5MT FWD (73 HP)
2006–2009
72
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 53.7kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1113kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |