PEUGEOT 207 3 Doors 1.6L 16V VTi 4AT FWD (120 HP)
2006–2009
118
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1212kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |