PEUGEOT 207 - 5 doors 1.4L 5MT FWD (75 HP)
2009–2012
74
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4046mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1126kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |