PEUGEOT 207 - 5 doors 1.6L HDi 5MT FWD (92 HP)
2009–2012
91
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4046mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1214kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |