PEUGEOT 207 - 5 doors 1.6L HDi 6AT FWD (112 HP)
2009–2012
111
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
53
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.4kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4046mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |