PEUGEOT 207 CC 1.6L 16V 5MT FWD (120 HP)
2007–2009
118
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1327kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |