PEUGEOT 207 CC 1.6L 16V HDi 5MT FWD (109 HP)
2007–2009
107
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1388kg |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |