PEUGEOT 207 CC 1.6L 16V Turbo 6MT FWD (156 HP)
2007–2009
154
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4040mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1409kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |