PEUGEOT 207 CC 1.6L HDi Blue Lion 6MT FWD (112 HP)
2009–2014
111
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.4kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4044mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |