PEUGEOT 208 3 doors 1.4L e-HDi 5MT FWD (HP 68)
2012–2015
67
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
69
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 69mpg |
| Combined | 3.4L/100km |
| Urban | 3.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3962mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 Or 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |