PEUGEOT 208 3 doors 1.6L BlueHDI 5MT (102 HP)
2015–2018
101
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
78.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 254Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 78.4mpg |
| Combined | 3L/100km |
| Urban | 3.6L/100km |
| Extra-Urban | 2.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3965mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1065kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |