PEUGEOT 208 3 doors 1.6L THP 6MT FWD (155 HP)
2012–2015
154
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3962mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 Or 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |