PEUGEOT 208 3 doors GT 1.2L PureTech 6MT (110 HP)
2015–2018
108
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3965mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |