PEUGEOT 208 5 doors 1.2L PureTech 5AT FWD (82 HP)
2015–2019
80
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3965mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |