PEUGEOT 208 5 doors 1.2L VTi 5MT FWD (82 HP)
2012–2015
80
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
67
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 67mpg |
| Combined | 3.5L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3962mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 Or 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |